Press Release Lega Pallavolo Serie A

CUPS’ SPECIAL


 


 EMU RPA Perugia will face tonght from 8.30 p.m. at PalaEvangelisti AS Cannes for the second half of the Champions League’s playoffs 12. Perguia must win 3-0 or 3-1to pass the turn. he winning team will face in the playoffs 6 the winning one between Lokomotiv Belgorod (RUS) and VfB Friedrichshafen (GER).


 



Tonight at 8.30p.m. (European Champions League – Playoffs 12) 
In Perugia: EMU RPA Perugia – AS Cannes (FRA) LIVE ON SPORTITALIA FROM 9.00 P.M. 
Referees: Bülent BOZKURT (TUR) – Dejan JOVANOVIC (SCG)
 
PLAYOFFS’ 12 FIRST HALF
Dinamo MOSCOW (RUS) – Ortec ROTTERDAM Nesselande (NED) 3-0 (25-20, 25-19, 27-25)
Knack Randstad ROESELARE (BEL) – TOURS VB (FRA) 3-2 (28-26, 17-25, 18-25, 25-21, 15-13)
Lokomotiv BELGOROD (RUS) – VfB FRIEDRICHSHAFEN (GER) 3-0 (25-16, 25-17, 25-21)
AS CANNES (FRA) – EMU RPA PERUGIA 3-1 (28-26, 25-20, 24-26, 25-23)
Iraklis THESSALONIKI (GRE) – Aon hotVolleys VIENNA (AUT) 3-0 (25-17, 25-18, 25-15)
BOT Skra BELCHATOW (POL) – Noliko MAASEIK (BEL) 3-1 (25-16, 25-19, 24-26, 25-22)
 
PLAYOFFS’ 12 SECOND HALF 
Ortec ROTTERDAM Nesselande (NED) – Dinamo MOSCOW (RUS) 0-3 (19-25, 13-25, 23-25)
Dinamo MOSCOW (RUS) to Playoffs 6.
16.02.2006 at 8.30 p.m.: TOURS VB (FRA) – Knack Randstad ROESELARE (BEL)
16.02.2006 at 8.30 p.m.: VfB FRIEDRICHSHAFEN (GER) – Lokomotiv BELGOROD (RUS)
15.02.2006 at 8.30 p.m.: EMU RPA PERUGIA – AS CANNES (FRA)
16.02.2006 at 8.15 p.m.: Aon hotVolleys VIENNA (AUT) – Iraklis THESSALONIKI (GRE)
15.02.2006 at 8.30 p.m.: Noliko MAASEIK (BEL) – BOT Skra BELCHATOW (POL)


 


SERIE A1 TIM 7thDAY OF THE SECOND HALF


 


Saturday, February the 18th 2006 at 4.15 p.m. 
Giotto Padova – Tonno Callipo Vibo Valentia LIVE ON SKY SPORT 2
Achille – Saltalippi
Sunday, February the 19th 2006 at 6.00 p.m. 
Marmi Lanza Verona – Benacquista Assicurazioni Latina
Sampaolo – Pasquali 
Cimone Modena – RPA Caffè Maxim Perugia
Sobrero – Padoan
Tiscali Cagliari – Bre Banca Lannutti Cuneo
Mastrodonato – Pessolano
Itas Diatec Trentino – Acqua Paradiso Gabeca Montichiari
Satanassi – Gnani
Sunday, February the 19th 2006 at 8.30 p.m. 
Sisley Treviso – Lube Banca Marche Macerata AT 8.30 P.M.LIVE ON SKY SPORT 2
Bartolini – Lavorenti
Monday, February the 20th at 8.30 p.m.
Codyeco S. Croce – Copra Berni Piacenza LIVE ON SKY SPORT 2
Ippoliti – Caldarola 
 
Serie A1 TIM Ranking: Sisley Treviso 45; Lube Banca Marche Macerata 41; Bre Banca Lannutti Cuneo 38; Cimone Modena 37; Copra Berni Piacenza 34; Itas Diatec Trentino 30; Marmi Lanza Verona, Tonno Callipo Vibo Valentia, RPA Caffè Maxim Perugia 27; Acqua Paradiso Gabeca Montichiari 25; Benacquista Assicurazioni Latina 20; Giotto Padova 17; Codyeco S. Croce 16; Tiscali Cagliari 15.


 


SERIE A2 TIM 7th DAY OF THE SEOCND HALF


 


Sunday, February the 19th 2006 at 6.00 p.m. 
Teleunit Gioia del Colle – Esse-Ti Carilo Loreto
Tomaselli – Ravallese
Sira Ancona – Fiorese Bassano
Piana – Cardaci
Mercatone Uno Pineto – Materdomini Volley.it Castellana Grotte
Tanasi – Cappello
Prisma Taranto – Carife Ferrara
Pedemonte – Savino A.
BancaEtruria Eurospar Arezzo – Monini Spoleto BROADCASTED ON SKY SPORT 2 ON MONDAY THE 20th AT 3.45 p.m. 
Falzoni – Pozzato
SEC Isernia – Salento d’amare Taviano
De Caroli – Modi
Acanto Mantova – Premier Hotels Crema
Gini – Longo
Carige Copra Genova – Mail Service Corigliano
Savino N. – Puletti 
 
Serie A2 TIM Ranking: Prisma Taranto 54; Premier Hotels Crema 46; Esse-Ti Carilo Loreto 41; Teleunit Gioia del Colle 38; Mercatone Uno Pineto, Materdomini Volley.it Castellana Grotte 37; Salento d’amare Taviano 36; Fiorese Bassano 35; BancaEtruria Eurospar Arezzo, Mail Service Corigliano 31; S.E.C. Isernia 30; Monini Spoleto 22; Carige Copra Genova 21; Acanto Mantova 20; Sira Ancona 13; Carife Ferrara 12.