Superleague 8th Round Second Half Numbers

8th Round Second Half SuperLega Credem Banca
Revivre Axopower Milano – Emma Villas Siena 3-1 (18-25, 25-12, 32-30, 25-22)
Top Volley Latina Consar Ravenna 2-3 (25-17, 19-25, 27-25, 21-25, 12-15)
Globo Banca Popolare del Frusinate Sora Vero Volley Monza 0-3 (22-25, 19-25, 19-25)
Kioene Padova Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 3-0 (25-16, 25-22, 25-15)
Sir Safety Conad Perugia BCC Castellana Grotte 3-0 (25-22, 25-23, 25-20)
Cucine Lube Civitanova – Azimut Leo Shoes Modena 3-0 (25-17, 25-14, 25-19)
Calzedonia Verona Itas Trentino 3-2 (21-25, 25-21, 21-25, 25-18, 16-14)

Standings
Sir Safety Conad Perugia 54, Itas Trentino 51, Cucine Lube Civitanova 50, Azimut Leo Shoes Modena 42, Revivre Axopower Milano 42, Calzedonia Verona 37, Kioene Padova 32, Vero Volley Monza 30, Consar Ravenna 25, Top Volley Latina 22, Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 19, Globo Banca Popolare del Frusinate Sora 18, Emma Villas Siena 13, BCC Castellana Grotte 6

LONGEST GAME: 02.13
Calzedonia Verona Itas Trentino (3-2)

SHORTEST GAME: 01.12
Cucine Lube Civitanova Azimut Leo Shoes Modena (3-0)

LONGEST SET: 00.40
3° Set (32-30) Revivre Axopower Milano Emma Villas Siena

SHORTEST SET: 00.22
1° Set (25-17) Cucine Lube Civitanova Azimut Leo Shoes Modena
1° Set (25-17) Top Volley Latina Consar Ravenna

TOP TEAMS

ATTACK: 63,1%
Cucine Lube Civitanova

RECEPTION: Perf. 39,1%
Top Volley Latina

BLOCKS: 19
Vero Volley Monza

POINTS: 83
Calzedonia Verona

ACES: 11
Revivre Axopower Milano

TOP INDIVIDUALS

POINTS: 34
Kamil Rychlicki (Consar Ravenna)

ATTACKS: 32
Kamil Rychlicki (Consar Ravenna)

ACES: 6
Nimir Abdel-Aziz (Revivre Axopower Milano)

BLOCKS: 5
Davide Candellaro (Itas Trentino)

MVPs

Tsvetan Sokolov (Cucine Lube Civitanova-Azimut Leo Shoes Modena)
Matey Kaziyski (Calzedonia Verona-Itas Trentino)
Kamil Rychlicki (Top Volley Latina-Consar Ravenna)
Oleh Plotnytskyi (Globo Banca Popolare del Frusinate Sora-Vero Volley Monza)
Maurice Armando Torres (Kioene Padova-Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia)
Aleksandar Atanasijevic (Sir Safety Conad Perugia-BCC Castellana Grotte)
Nicola Pesaresi (Revivre Axopower Milano – Emma Villas Siena)