After losing first set, Itas Trentino defeated Materdomini.itCastellana Grotte in the 2019 Del Monte Boy League Final and took home the trophy, after nine years the first Boy League earned.
Youngster of Itas Trentino, after the big trophies won by first team in Poland (World Championships for Clubs) and Turkey (CEV Cup), followed the destiny of the adults, winning the Del Monte Boy League.
It was once again an outstanding event, with all the youth teams of the best volleyball in the world, who look forward next big starts who will shine in the big volleyball world.
Materdominivolley.it Castellana Grotte-Itas Trentino 1-2 (25-23, 23-25, 13-15)
MATERDOMINIVOLLEY.IT: Brunetti, Cirotti, De Palma, Deligio, Disabato, Guadagnini, Guglielmi, Lacatena, Lavarra, Qejvanai, Protopapa, Susco. All. Vincenzo Fanizza.
ITAS TRENTINO: Anno, Stelzer, Bristot, Marra, Miah, Pozzebon, Spagnolli, Bragagna, Paris, Dalprà, Mussari, Dietre. All. Daniele Nardin.
ARBITRI: Palmieri di Modena e La Saracina di Castelmaggiore (Bologna)
DURATA SET: 25’, 24’, 17’; tot. 1h e 6’.
NOTE: Itas Trentino: 6 muri, 5 ace, 9 errori in battuta, 12 errori azione.
Itas Trentino Under 14 Italian Champs 2019: Cristian Dalprà, Nicola Mussari e Luca Pozzebon (palleggiatori); Marco Anno, Andrea Bragagna, Alessandro Bristot, Daniele Marra, Omar Miah, Davide Paris, Samnang Spagnolli (schiacciatori); Matteo Dietre e Rocco Stelzer (centrali). All. Matteo Zingaro, Daniele Nardin
Big Final on Youtube https://www.youtube.com/watch?v=qWk2gt_L7wY
FINAL STANDINGS
1. Itas Trentino
2. Materdominivolley.it Castellana Grotte
3. Cucine Lube Civitanova
4. Vero Volley Compex Monza
5. Bper VGM Modena Volley
6. Acqua Fonteviva Massa
7. Revivre Milano
8. Kioene Padova
I RISULTATI
Domenica 7 aprile 2019
Finale 1°-2° posto: Itas Trentino – Materdominivolley.it Castellana Grotte 2-1 (25-23, 23-25, 15-13)
Finale 3°-4° posto: Cucine Lube Civitanova – Vero Volley Compex Monza 2-1 (25-18, 23-25, 15-10)
Finale 5°-6° posto: Bper VGM Modena Volley – Acqua Fonteviva Massa 2-1 (20-25, 25-15, 15-9)
Finale 7°-8° posto: Kioene Padova – Revivre Milano 1-2 (22-25, 25-13, 12-15)
Semifinali: Cucine Lube Civitanova – Itas Trentino 1-2 (13-25, 25-20, 13-15)
Vero Volley Compex Monza – Materdominivolley.it Castellana Grotte 1-2 (25-14, 23-25, 18-20)
GLI ALTRI RISULTATI
Venerdì 5 aprile 2019
Cucine Lube Civitanova – Kioene Padova 3-0 (25-18, 25-14, 25-22)
Materdominivolley.it Castellana Grotte – Acqua Fonteviva Massa 2-1 (25-6, 25-2, 23-25)
Vero Volley Compex Monza – Bper VGM Modena Volley 2-1 (26-28, 25-22, 25-17)
Itas Trentino – Revivre Milano 3-0 (125-6, 28-26, 25-10)
Sabato 6 aprile 2019
Cucine Lube Civitanova – Acqua Fonteviva Massa 3-0 (25-20, 25-13, 25-23)
Materdominivolley.it Castellana Grotte – Kioene Padova 3-0 (25-14, 25-20, 25-21)
Itas Trentino – Bper VGM Modena Volley 2-1 (21-25, 28-26, 25-18)
Vero Volley Compex Monza – Revivre Milano 3-0 (25-16, 25-14, 25-15)
Cucine Lube Civitanova – Materdominivolley.it Castellana Grotte 3-0 (25-20, 25-15, 25-23)
Acqua Fonteviva Massa – Kioene Padova 3-0 (25-20, 25-20, 25-19)
Itas Trentino – Vero Volley Compex Monza 1-2 (21-25, 13-25, 25-14)
Bper VGM Modena Volley – Revivre Milano 3-0 (25-12, 25-19, 25-17)
Classifiche gironi
Girone H
Cucine Lube Civitanova 9, Materdominivolley.it Castellana Grotte 5, Acqua Fonteviva Massa 4, Kioene Padova 0.
Girone I
Vero Volley Compex Monza 7, Itas Trentino 6, Bper VGM Modena Volley 5, Revivre Milano 0.
ALBO D’ORO
1996 Las Daytona Modena
1997 Cassa di Risparmio Ravenna
1998 Alpitour Traco Cuneo
1999 TNT Alpitour Cuneo
2000 Sisley Treviso
2001 Conad Forlì
2002 Esse-Ti Carilo Loreto
2003 Albero del Volley V3 Parma
2004 Lube Banca Marche Macerata
2005 Samia Schio
2006 Scuola di Pallavolo Anderlini Cimone Modena
2007 Lube Banca Marche Macerata
2008 Sisley Treviso
2009 Sisley Treviso
2010 Itas Diatec Trentino
2011 Sisley Treviso
2012 Volley Segrate 1978
2013 Cucine Lube Banca Marche Macerata
2014 Materdominivolley.it Castellana Grotte
2015 Kioene Padova
2016 CMC Romagna
2017 Evvai.com Progetto Azzurra Alessano
2018 Cucine Lube Civitanova
2019 Itas Trentino
First game day in Castelnovo ne’ Monti (RE) for Del Monte® Boy League Final Eight:
The amazing and emotional games on the court selected the Semifinalists for tomorrow games.
Cucine Lube Civitanova and Materdominivolley.it Castellana Grotte were the first in clinching Semifinals spot, where they will face Itas Trentino and Vero Volley Monza, who won their Group defeating Milano and Modena. The two Semifinals will take place at the same time starting from 9.30, arriving to the “Giovanelli” Gym at ITC Cattaneo for the big final. Facebook
Facebook and Instagram are the social channels for 2019 Del Monte Boy League Final Eight www.facebook.com/delmonteboy
#delmonteboy: racconta la tua Del Monte® Boy League
www.legavolley.it/giovanili/finaligiovanili/ live score of the games.
Venerdì 5 aprile 2019
Cucine Lube Civitanova – Kioene Padova 3-0 (25-18, 25-14, 25-22)
Materdominivolley.it Castellana Grotte – Acqua Fonteviva Massa 2-1 (25-6, 25-2, 23-25)
Vero Volley Compex Monza – Bper VGM Modena Volley 2-1 (26-28, 25-22, 25-17)
Itas Trentino – Revivre Milano 3-0 (125-6, 28-26, 25-10)
Sabato 6 aprile 2019
Cucine Lube Civitanova – Acqua Fonteviva Massa 3-0 (25-20, 25-13, 25-23)
Materdominivolley.it Castellana Grotte – Kioene Padova 3-0 (25-14, 25-20, 25-21)
Itas Trentino – Bper VGM Modena Volley 2-1 (21-25, 28-26, 25-18)
Vero Volley Compex Monza – Revivre Milano 3-0 (25-16, 25-14, 25-15)
Cucine Lube Civitanova – Materdominivolley.it Castellana Grotte 3-0 (25-20, 25-15, 25-23)
Acqua Fonteviva Massa – Kioene Padova 3-0 (25-20, 25-20, 25-19)
Itas Trentino – Vero Volley Compex Monza 1-2 (21-25, 13-25, 25-14)
Bper VGM Modena Volley – Revivre Milano 3-0 (25-12, 25-19, 25-17)
Standings
Girone H
Cucine Lube Civitanova 9, Materdominivolley.it Castellana Grotte 5, Acqua Fonteviva Massa 4, Kioene Padova 0.
Girone I
Vero Volley Compex Monza 7, Itas Trentino 6, Bper VGM Modena Volley 5, Revivre Milano 0.
Semifinals and Finals
Campo A
Palazzetto dello Sport “L. Giovanelli” – Via G. Impastato, 3 – Castelnovo ne’ Monti (RE)
Campo B
Palestra Peep “M. Bonicelli” – Via Fratelli Cervi – Castelnovo ne’ Monti (RE)
Domenica 7 aprile 2019
ore 9.30
Campo A: Semifinale 1 Cucine Lube Civitanova – Itas Trentino
Campo B: Semifinale 2 Vero Volley Compex Monza – Materdominivolley.it Castellana Grotte
ore 11.00
Finale 5/6 Campo A: Bper VGM Modena Volley – Acqua Fonteviva Apuana Livorno
Finale 7/8 Campo B: Kioene Padova – Revivre Milano
ore 14.00
Campo A: Finale 3°-4° posto
ore 16.00
Campo A: Finale 1°-2° posto Diretta streaming sul canale YouTube Lega Pallavolo Serie A
ALBO D’ORO
1996 Las Daytona Modena
1997 Cassa di Risparmio Ravenna
1998 Alpitour Traco Cuneo
1999 TNT Alpitour Cuneo
2000 Sisley Treviso
2001 Conad Forlì
2002 Esse-Ti Carilo Loreto
2003 Albero del Volley V3 Parma
2004 Lube Banca Marche Macerata
2005 Samia Schio
2006 Scuola di Pallavolo Anderlini Cimone Modena
2007 Lube Banca Marche Macerata
2008 Sisley Treviso
2009 Sisley Treviso
2010 Itas Diatec Trentino
2011 Sisley Treviso
2012 Volley Segrate 1978
2013 Cucine Lube Banca Marche Macerata
2014 Materdominivolley.it Castellana Grotte
2015 Kioene Padova
2016 CMC Romagna
2017 Evvai.com Progetto Azzurra Alessano
2018 Cucine Lube Civitanova
Cucine Lube Civitanova, Itas Trentino, Vero Volley Compex Monza, Materdominivolley.it Castellana Grotte, Acqua Fonteviva Massa, Bper VGM Modena Volley, Revivre Milano and Kioene Padova will challenge for 24th “Coppa Enrico Bazan” 2019, starting next upcoming friday 5th april in Castelnovo ne’ Monti, in Reggio Emilia county, the eight teams will compete in Del Monte® Boy League Final Eight, event in collaboration with Lega Pallavolo Serie A Italian Volleyball League Appennino Volley Team, Comune di Castelnovo ne’ Monti and Volley Tricolore Reggio Emilia.
Sunday 7th april at 16.00, in Palazzetto dello Sport “L. Giovanelli”, will take place the big final of the event, won in last season by Cucine Lube Civitanova, broadcasted on Lega Volley Youtube Channel.
La Finale sarà visibile sul canale YouTube della Lega Pallavolo Serie A.
Lega Volley social networks Facebook and Instagram will communicate the event, covered also by www.facebook.com/delmonteboy.
#delmonteboy, the tales of the event Del Monte® Boy League
Ampia copertura anche da parte della pagina “Castelnovo ne’ Monti Volley Cup” dedicata dagli organizzatori locali agli eventi di volley giovanile.
Boy League 2019: Cucine Lube Civitanova, Vero Volley Compex Monza, Kioene Padova, Consar Romagna, Bper VGM Modena Volley Volley, Sir Safety Perugia, Itas Trentino, Revivre Milano, Materdominivolley.it Castellana Grotte, Videx Grottazzolina, BAM Acqua S. Bernardo Cuneo, Acqua Fonteviva Massa, Sieco Service Ortona e Kemas Lamipel Santa Croce).
FINAL EIGHT
1. Cucine Lube Civitanova (vincitrice 2017-2018)
2. Itas Trentino (2a classificata 2017-2018)
3. Vero Volley Compex Monza (vincitrice Girone C: 17 punti, quoziente punti 1.59)
4. Materdominivolley.it Castellana Grotte (vincitrice Girone D: 17 punti, quoziente punti 1.55)
5. Acqua Fonteviva Massa (vincitrice Girone B: 12 punti, 5 partite vinte)
6. Bper VGM Modena Volley (vincitrice Girone A: 12 punti, 4 partite vinte)
7. Revivre Milano (2a Girone A: 11 punti)
8. Kioene Padova (vincitrice spareggio tra le seconde classificate)
Le otto finaliste sono state suddivise in due Gironi:
Girone H
1 Cucine Lube Civitanova
4 Materdominivolley.it Castellana Grotte
5 Acqua Fonteviva Massa
8 Kioene Padova
Girone I
2 Itas Trentino
3 Vero Volley Compex Monza
6 Bper VGM Modena Volley
7 Revivre Milano
PROGRAM
Campo A
Palazzetto dello Sport “L. Giovanelli” – Via G. Impastato, 3 – Castelnovo ne’ Monti (RE)
Campo B
Palestra Peep “M. Bonicelli” – Via Fratelli Cervi – Castelnovo ne’ Monti (RE)
Venerdì 5 aprile 2019
ore 18.00
Campo A: Cucine Lube Civitanova – Kioene Padova
Campo B: Materdominivolley.it Castellana Grotte – Acqua Fonteviva Massa
ore 19.30
Campo A: Vero Volley Compex Monza – Bper VGM Modena Volley
Campo B: Itas Trentino – Revivre Milano
Sabato 6 aprile 2019
ore 9.30
Campo A: Cucine Lube Civitanova – Acqua Fonteviva Massa
Campo B: Materdominivolley.it Castellana Grotte – Kioene Padova
ore 11.00
Campo A: Itas Trentino – Bper VGM Modena Volley
Campo B: Vero Volley Compex Monza – Revivre Milano
ore 15.30
Campo A: Cucine Lube Civitanova – Materdominivolley.it Castellana Grotte
Campo B: Acqua Fonteviva Massa – Kioene Padova
ore 17.00
Campo A: Itas Trentino – Vero Volley Compex Monza
Campo B: Bper VGM Modena Volley – Revivre Milano
Domenica 7 aprile 2019
ore 9.30
Campo A: Semifinale 1
Campo B: Semifinale 2
ore 11.00
Campo A: Finale 5°-6° posto
Campo B: Finale 7°-8° posto
ore 14.00
Campo A: Finale 3°-4° posto
ore 16.00
Campo A: Finale 1°-2° posto
ALBO D’ORO
1996 Las Daytona Modena
1997 Cassa di Risparmio Ravenna
1998 Alpitour Traco Cuneo
1999 TNT Alpitour Cuneo
2000 Sisley Treviso
2001 Conad Forlì
2002 Esse-Ti Carilo Loreto
2003 Albero del Volley V3 Parma
2004 Lube Banca Marche Macerata
2005 Samia Schio
2006 Scuola di Pallavolo Anderlini Cimone Modena
2007 Lube Banca Marche Macerata
2008 Sisley Treviso
2009 Sisley Treviso
2010 Itas Diatec Trentino
2011 Sisley Treviso
2012 Volley Segrate 1978
2013 Cucine Lube Banca Marche Macerata
2014 Materdominivolley.it Castellana Grotte
2015 Kioene Padova
2016 CMC Romagna
2017 Evvai.com Progetto Azzurra Alessano
2018 Cucine Lube Civitanova
Del Monte® Boy League 2019, edition n. 24 of “Coppa Enrico Bazan”, will be back in Castelnovo ne’ Monti, in Reggio Emilia’s county, together with Volley Tricolore Reggio Emilia Appenino Volley Team, will start next 5th april and will see the end the 7th april.
The two top teams of the seed will be Cucine Lube Civitanova and Itas Trentino, reached by Vero Volley Compex Monza, Materdominivolley.it Castellana Grotte, Acqua Fonteviva Massa, Bper VGM Modena Volley and Revivre Milano. The eighth team will come out from the three ways tournament between Kioene Padova, Consar Romagna and Sieco Service Ortona.
Last 2017/18 edition was for Cucine Lube Civitanova, Federico Belardinelli’s team stunned in the big final 2-1 Diatec Trentino, with Revivre Milano in third place in front of Materdominivolley.it Castellana Grotte. In fifth place Kioene Padova, in sixth Bunge Ravenna, in seventh Colombo Genova and eighth and last Emma Villas Siena.
ALBO D’ORO
1996 Las Daytona Modena
1997 Cassa di Risparmio Ravenna
1998 Alpitour Traco Cuneo
1999 TNT Alpitour Cuneo
2000 Sisley Treviso
2001 Conad Forlì
2002 Esse-Ti Carilo Loreto
2003 Albero del Volley V3 Parma
2004 Lube Banca Marche Macerata
2005 Samia Schio
2006 Scuola di Pallavolo Anderlini Cimone Modena
2007 Lube Banca Marche Macerata
2008 Sisley Treviso
2009 Sisley Treviso
2010 Itas Diatec Trentino
2011 Sisley Treviso
2012 Volley Segrate 1978
2013 Cucine Lube Banca Marche Macerata
2014 Materdominivolley.it Castellana Grotte
2015 Kioene Padova
2016 CMC Romagna
2017 Evvai.com Progetto Azzurra Alessano
2018 Cucine Lube Civitanova