Approaching next Pool C game, in a tough moment

2018 Champions League
Another Champions League night for the italian teams, after the perfect week 7 days ago. Cucine Lube Civitanova will play in Belgium versus Knack Roeselare, where they play tomorrow tuesday at 20.30 live on Fox Sports. In First half game Giampaolo Medei’s team showed a big display of power on the belgians, who will need to win one set to secure the qualificiation to Playoff12. Also Trentino Diatec is looking for as win in the tougher game of the Pool versus Zaksa Kedzierzyn-Kozle next wednesday 14th february at 20.30 live on Fox Sports. The polish team, coached by italian legend Andrea Gardini,  defeated Angelo Lorenzetti’s team in First half game in a thrilling tie break, for the only loss of Trento in this Pool. Diatec will need to win in front of the home crowd to secure the qualification to Playoff12. If they will win 3-0 or 3-1 they will secure also first place in the Pool. Sir Colussi Sicoma Perugia is already qualified to Playoff12, and will face the weakest tema of the Pool, turkish Fenerbahce Sk Istanbul lst in standings with 0 points. Lorenzo Bernardi’s team will search for a win to secure first place in the Pool, waiting for the last match of the Pool, versus arch rivals of Cucine Lube Civitanova.
 
 

CHAMPIONS LEAGUE FORMAT

Two preliminary rounds (2nd e 3rd Round) will choose 20 teams for the Pool Round, 5 groups with 4 teams.
First and second of each group, together with the best 2 thirds. CEV will choos the Final Four host in these 12 teams, who will be opne of the four teams, and third best tshird will replace the hosting team.
Final rounds will be PlayOffs 12, PlayOffs 6 and Final Four.

Fox International Channels Italy has the tv rights of Champions League, and will broadcast the games of italian teams on Fox Sports HD, 204 SKY, Fox Sport Plus, 205 SKY and Sky Sport 3 HD, 203 SKY (all games are available on streaming on www.laola1.tv)

 

 
 
2018 CEV Champions League – 2a giornata Ritorno 4th Round
POOL A
Martedì 13 febbraio 2018, ore 20.30
Knack Roeselare (BEL) – Cucine Lube Civitanova (ITA)  Diretta Fox Sports (canale 204 del decoder Sky) – Commento di Roberto Prini e Andrea Zorzi
(Georgiev-Kellenberger)
POOL E
Mercoledì 14 febbraio 2018, ore 20.30
Trentino Diatec (ITA) – Zaksa Kedzierzyn-Kozle (POL)  Diretta Fox Sports (canale 204 del decoder Sky) – Commento di Stefano Locatelli e Samuele Papi
(Mokry-Yovchev)
POOL A
Giovedì 15 febbraio 2018, ore 20.30
Sir Colussi Sicoma Perugia (ITA) – Fenerbahce Sk Istanbul (TUR)  Diretta Fox Sports (canale 204 del decoder Sky) – Commento di Stefano Locatelli e Andrea Zorzi
(Knizhnikov-Burkiewicz)
 
2018 CEV Champions League – 3a giornata Ritorno 4th Round
POOL A
Mercoledì 28 febbraio 2018, ore 20.30
POOL A
Cucine Lube Civitanova (ITA) – Sir Colussi Sicoma Perugia (ITA)
(Simonovic-Mokry)
POOL E
Trentino Diatec (ITA) – Noliko Maaseik (BEL)
(Rajkovic-Simic)
 
2018 CEV Cup
Quarterfinals for Calzedonia Verona after  Nikola Grbic’s team eliminated Ribnica Kraljevo (SRB) and Dukla Liberec (CZE). In this turn Verona will face Montpellier Volley Uc, with former players who played in Italy as Andrii Diachkov (Loreto, Forlì, Modena, Latina and Reggio Emilia) middle blocker Andri Aganits  Città di Castello in A1 in 2014), italian setter Davide Saitta, who played in A2 (Crema, Perugia, Isernia) and A1 with Latina, Treviso, Forlì and Molfetta, until 2013-2014.

2018 CEV Cup – Andata 4i di Finale
Mercoledì 14 febbraio 2018, ore 20.00
Calzedonia Verona (ITA) – Montpellier Volley Uc (FRA)
(Skudnik-Ozmen)
 
Next Round
2018 CEV Cup – Ritorno 4i di Finale
Martedì 27 febbraio 2018, ore 20.00
Montpellier Volley Uc (FRA) – Calzedonia Verona (ITA)
(Georgouleas-Wurtenberger)

 
2018 Challenge Cup
 Bunge Ravenna reache Challenge Cup Quarterfinals after defeating Gentofte Volley (DEN) and Volejbal Brno. Now the team from Romagna will try to find the revenge over portuguese Sport Lisboa e Benfica, who eliminated Ravenna from the Cup in 2014/15 season. With the team from Portugal Capitol City, some former players who were in Italy in the past, as Mrdak and Gradinarov, in  Serie A2 at Atripalda and Tuscania and in Pineto in A1 in 2009/10.
 
2018 Challenge Cup – Andata 4i di Finale
Mercoledì 14 febbraio 2018, ore 19.00
Bunge Ravenna (ITA) – Sport Lisboa e Benfica (POR)
(Firincioglu-Dotan)
 
Next Round
2018 Challenge Cup – Ritorno 4i di Finale
Mercoledì 28 febbraio 2018, ore 20.30
Sport Lisboa e Benfica (POR) – Bunge Ravenna (ITA)
(Lagierski-Sabroso Moratilla)
 

SuperLega UnipolSai
 
 
9th Round Second Half SuperLega UnipolSai
Sir Safety Conad Perugia – Cucine Lube Civitanova 3-1 (23-25, 25-22, 25-19, 25-20)
Gi Group Monza – Calzedonia Verona 1-3 (21-25, 25-16, 20-25, 23-25)
Diatec Trentino – Wixo LPR Piacenza 3-0 (25-22, 25-19, 27-25)
Azimut Modena – Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 3-2 (29-31, 20-25, 25-14, 25-21, 17-15) Bunge Ravenna – Taiwan Excellence Latina 3-0 (25-17, 25-18, 28-26)
Biosì Indexa Sora – Revivre Milano 0-3 (22-25, 22-25, 16-25)
Kioene Padova-BCC Castellana Grotte 3-0 (25-13, 25-21, 25-17)
 
Standings
Sir Safety Conad Perugia 60, Cucine Lube Civitanova 53, Azimut Modena 51, Calzedonia Verona 42, Diatec Trentino 42, Revivre Milano 37, Wixo LPR Piacenza 35, Bunge Ravenna 35, Kioene Padova 33, Gi Group Monza 22, Taiwan Excellence Latina 22, Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 13, BCC Castellana Grotte 10, Biosì Indexa Sora 7
 
LONGEST GAME: 02.24
Azimut Modena – Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia (3-2)
 
SHORTEST GAME: 01.07
Kioene Padova – BCC Castellana Grotte (3-0)
 
LONGEST SET: 00.37
1° Set (29-31) Azimut Modena – Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia
 
SHORTEST SET: 00.20
1° Set (25-13) Kioene Padova – BCC Castellana Grotte
 
TOP TEAMS
 
ATTACK: 64,5%
Revivre Milano
 
RECEPTION: Perf. 46,2%
Gi Group Monza
 
BLOCKS:14
Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia
 
POINTS: 84
Azimut Modena
 
ACES: 13
Bunge Ravenna
 
TOP INDIVIDUALS
 
POINTS: 23
Aleksandar Atanasijevic (Sir Safety Conad Perugia)
 
ATTACKS: 20
Swan Ngapeth (Azimut Modena)
 
ACES: 4
Alberto Polo (Kioene Padova)
Cristian Gabriel Poglajen (Bunge Ravenna)
Riccardo Sbertoli (Revivre Milano)
 
BLOCKS: 5
Daniele Mazzone (Azimut Modena)
Davide Candellaro (Cucine Lube Civitanova)
Pieter Verhees (Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia)
 
MVPs
 
Massimo Colaci (Sir Safety Conad Perugia – Cucine Lube Civitanova)
Thomas Jaeschke (Gi Group Monza – Calzedonia Verona)
Nicholas Hoag (Diatec Trentino – Wixo LPR Piacenza)
Bruno Mossa De Rezende  (Azimut Modena – Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia)
Cristian Gabriel Poglajen  (Bunge Ravenna – Taiwan Excellence Latina)
Klemen Cebulj  (Biosì Indexa Sora – Revivre Milano)
Alberto Polo (Kioene Padova-BCC Castellana Grotte)
 

 
SuperLega UnipolSai

 
10th Round Second Half SuperLega UnipolSai
Domenica 18 febbraio 2018, ore 18.00
Wixo LPR Piacenza – Biosì Indexa Sora  Differita RAI Sport + HD dalle ore 22.45
Diretta s
treaming su raiplay.it
(Simbari-La Micela)
Addetto al Video Check: Clemente  Segnapunti: Prandini
Azimut Modena – Diatec Trentino  Diretta Lega Volley Channel
(Vagni-Rapisarda)
Addetto al Video Check: Pasquali  Segnapunti: Paganelli
BCC Castellana Grotte – Sir Safety Conad Perugia  Diretta Lega Volley Channel
(Cerra-Zanussi)
Addetto al Video Check: Martini  Segnapunti: Losapio
Cucine Lube Civitanova – Calzedonia Verona  Diretta Lega Volley Channel
(Sobrero-Braico)
Addetto al Video Check: Morganti  Segnapunti: Branchesi
Taiwan Excellence Latina – Gi Group Monza  Diretta Lega Volley Channel
(Frapiccini-Bartolini)
Addetto al Video Check: Renzi  Segnapunti: Sarandrea
Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia – Bunge Ravenna  Diretta Lega Volley Channel
(Cesare-Canessa)
Addetto al Video Check: Cupello  Segnapunti: Laganà
Revivre Milano – Kioene Padova  Diretta Lega Volley Channel
(Pozzato-Zavater)
Addetto al Video Check: Salvemini  Segnapunti: Colzi
 

 
Serie A2 UnipolSai

 
3th Round Serie A2 UnipolSai – Pool A
Sabato 17 febbraio 2018, ore 19.30
Caloni Agnelli Bergamo – Kemas Lamipel Santa Croce  Diretta Lega Volley Channel
(Pecoraro-Vecchione)
Addetto al Video Check: Fumagalli  Segnapunti: Nichetti
Domenica 18 febbraio 2018, ore 18.00
Monini Spoleto – Ceramica Scarabeo GCF Roma    Diretta Lega Volley Channel
(Cavalieri-Giorgianni)
Addetto al Video Check: Marani  Segnapunti: Bordoni
Domenica 18 febbraio 2018, ore 19.30
Maury’s Italiana Assicurazioni Tuscania – Emma Villas Siena  Diretta Lega Volley Channel
(Oranelli-Somansino)
Addetto al Video Check: Bolognesi  Segnapunti: Dell’Orso
Lunedì 19 febbraio 2018, ore 20.30
Centrale del Latte McDonald’s Brescia – Videx Grottazzolina  Diretta Lega Volley Channel
(Cecconato-Curto)
Addetto al Video Check: Fichera  Segnapunti: Zanaglio
 
3th Round Serie A2 UnipolSai – Pool B
Sabato 17 febbraio 2018, ore 20.30
VBC Mondovì – Aurispa Alessano  Diretta Lega Volley Channel
(Scarfò-De Sensi)
Addetto al Video Check: Martinelli  Segnapunti: Annolfi
Domenica 18 febbraio 2018, ore 16.00
Gioiella Micromilk Gioia del Colle – Sigma Aversa  Diretta Lega Volley Channel
(Santoro-Pristerà)
Addetto al Video Check: Sasso  Segnapunti: Corte
Sieco Service Ortona – Conad Reggio Emilia  Diretta Lega Volley Channel
(Brancati-Merli)
Addetto al Video Check: Finucci  Segnapunti: Tucci
Domenica 18 febbraio 2018, ore 18.00
Pool Libertas Cantù – GoldenPlast Potenza Picena  Diretta Lega Volley Channel
(Caretti-Guarneri)
Addetto al Video Check: Caporotundo  Segnapunti: Ponzoni
 
3th Round Serie A2 UnipolSai – Pool C
Sabato 17 febbraio 2018, ore 18.00
Mosca Bruno Bolzano – Messaggerie Bacco Catania    Diretta Lega Volley Channel
(Mesiano-Giardini)
Addetto al Video Check: Fossi  Segnapunti: Cristofolini
Sabato 17 febbraio 2018, ore 20.30
Club Italia Crai Roma – Materdominivolley.it Castellana Grotte  Diretta Lega Volley Channel
(Dell’Orso-Toni)
Addetto al Video Check: Caponi  Segnapunti: Rossi
Domenica 18 febbraio 2018, ore 19.30
Pag Taviano – Acqua Fonteviva Massa  Diretta Lega Volley Channel
(Serafin-Piperata)
Addetto al Video Check: Scarnera  Segnapunti: Marsano
 
Bye: Geosat Geovertical Lagonegro